(Täiendatud 6.04.2021)
Üürile andmisega loob üürileandja usaldussuhte. Tõenäoliselt on selle teiseks pooleks isik või ettevõte, keda või mida üürileandja ei tunne. Kas peaks siis usaldama oma vara pimesi kellegi võõra kätte? Selleks pole põhjust.
Kiire ja tõhusa taustakontrolli saab teostada üüriäpp Safely, mis otsib kokku vajaliku info ja koostab sellest aruande. Ent lisaks saab ka uurida muid allikaid, mis annavad potentsiaalsest üürnikust kasuliku ülevaate.
Igat üürileandjat peaks huvitama võimaliku üürniku puhul kolm asja:
Kõike seda on võimalik lisaks üürnikult küsimisele sageli ka ise
tuletada. Internet on oskusliku kasutamise korral väga oluline
infoallikas, lubades üürileandjal avalikult kättesaadavate andmete
järgi oletada, milline võiks olla üürniku edasine käitumine. Kui
üürnik ilmutab end maksehäirete registris, kiirlaenude maksmata
jätmise tõttu tehtud kohtulahendites vms, pole ilmselgelt tegemist
usaldusväärse isikuga.
Foto: Donald Tong/Pexels.com
Justiitsministeerium soovitab võtta ette järgmised allikad:
Lisaks
võib kasutada selliseid allikaid nagu
taust.ee,
mis on küll tasuline.
Kogu see informatsioon on avalikult kättesaadav ja legaalne ning ei riku kuidagi üürniku õigusi privaatsusele. Kui üürihuvi avaldanud isik on ühtaegu maksehäirete registris ja postitab sotsiaalmeediasse pilte rahvarohketest pidudest oma eelmises korteris, ei saa ta kuidagi süüdistada üürileandjaid selles, kui need tema pakkumise viisakalt tagasi lükkavad...
Ent lisaks taolisele infole on kasulik jälgida ka teisi ohutulukesi, mis võivad viidata probleemsele üürnikule.
1. Valmisolek kiirustada ja peale maksta
Foto: Stephane Yaich/Unsplash.com
Kui
üürnik on valmis kolima sisse nii ruttu kui võimalik ja üüripinda nägemata, peaks üürileandja muutuma valvsaks. Ja kui seesama
üürnik on veel valmis ka peale maksma, et „protsessi tagant
kiirustada“, võib olla tegemist pettusega, täpsemalt öeldes
kavatsusega hakata
puuküürnikuks.
Selline üürnik katsub rõhuda kiirele lepingu sõlmimisele, maksab
kohe deposiidi ja üritab üürileandjat esimesel võimalusel nö
uksest välja saada. Alles hiljem selgub, et ta ei kavatsegi
korralikult üüri maksta ega korterit vabastada, viibides seal
põhimõtteliselt tasuta ja kahjustades üürileandja võimalust uut
üürnikku leida ning pinnalt tulu teenida.
Pole vaja kiirustada. Võtke endale aega, et üürniku tausta kontrollida. Igasugune üürnikupoolne surve rutakamaks tegutsemiseks võib olla meeleheitlik katse teie tähelepanu kõrvale juhtida.
Ja kui soovite vältida peavalu, allkirjastage alati üleandmise-vastuvõtmise akt, mis Safely süsteemis on osa automaatsest protsessist. Üürnik võib ju väita, et ei, kõik on korras, tal pole ühtki etteheidet ja see väike kriim seinal teda ei sega. Kergendunult annate korteri üle ja järgmisel päeval helistab tige üürnik, kes kurdab, et nõudepesumasin ei tööta. Teie olete nõus käsi südamel vanduma, et eile see veel töötas, tema aga raiub, et masin on katki ja tema tahab uut. Tulete kohale ja tõepoolest: enne üürniku saabumist laitmatult funktsioneerinud nõudepesumasin ajab paksult vahtu välja. Kas võib olla, et üürnik valas sinna käsitsi nõudepesuks mõeldud vahendit? Te võite ju seda väita, aga kui on ühe sõna teise sõna vastu, võivad osapooled jääda jonnima kuni aegade lõpuni. Nõudke kindlameelselt, et enne võtmete üleandmist oleks üürnik üüripinna üle vaadanud ja allkirjastanud üleandmise-vastuvõtu akti.
2. Loobumine esmasest ülevaatusest
Foto: fauxels/Pexels.com
Teie olete valmis määrama aja, et näidata üüripinda. Üürnik aga rõhutab, et pole probleemi, ta võib lepingule kohe alla kirjutada. Milleks üldse kohale ilmuda, säästame üksteise aega! Päris nii see pole. Esiteks on ülevaatus kasulik mõlemale poolele. Üürileandja saab kohtuda isikuga, kelle kätte ta usaldab oma vara, üürnik aga võib oma silmaga teostada esmase ülevaatuse . Pealegi kaob siis oht, et rutakalt lepingusuhtesse tormanud üürnik pettub üüripinnas ja süüdistab üürileandjat valeinformatsiooni edastamises või eksliku mulje jätmises. Seepärast tulekski üüritav pind vähemalt korra üle vaadata. Üürilepingut sõlmima kibelev ja ülevaatusest keelduv üürnik kõlab kahtlaselt!
3. Huvipuudus üüripinna tingimuste vastu
Foto: mentatdgt/Pexels.com
Suhtlete potentsiaalse üürnikuga ja loetlete üles oma pinna eeliseid. Üürnik pole nendest ilmselgelt huvitatud ja ootab kannatamatult teie jutu lõppu. Teda huvitab vaid see, kui palju on parkimiskohti ja kas te kavatsete käia üüripinda sageli üle vaatamas. Võimalik, et tegemist on ettevõtliku isikuga, kes plaanib teie pinda edasi üürida. Halvimal juhul võtab ta oma allüürnikelt mitme kuu üüri ette ja kaob siis, jättes teid tegelema segadusse sattunud, heausklike inimestega, kes ei tohiks üldse teie üüripinnal viibida.
Kõige
tähtsam on mitte eeldada, et olete ülimalt osav pettureid läbi
nägema ja et teie „kõhutunne“ aitab muresid vältida. Märksa
kasulikum on rahulikult üürisoovijate tausta uurida ja Safely abiga
sobivustesti
teostada. Üüriprotsessis ei pea kiirustama ega ette ruttama, see
tekitab ainult pikaajalisi probleeme. Safely teenustes on taustakontroll ja automaatne üürileping juba sees, niisiis on raske leida ettekäänet, miks peaks üüripinna kinnisilmi üle andma...
Kasutatud kirjandus:
Avail.co. 5 Tenant Screening Scams and How to Avoid Them
Avail.co. How to Screen Tenants Sight-Unseen
Avail.co. What Questions Can You Legally Ask a Tenant?
Justiitsministeerium. Nõuandeid üürilepingu sõlmimiseks
Kinnisvara24.ee. Kinnisvara24 portaalis saab nüüd kontrollida üürniku tausta
Päisefoto: Andrea Piacquadio/Pexels.com